DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 
 
 
 
 
 
 
Dobré a stabilní zdraví psa je hlavní zodpovědností majitele.
Jednoho dne může selhat a vy budete muset učinit velmi těžké rozhodnutí.
Opatrujte tedy pečlivě ty roky, které máte společně pro sebe
a dělejte vše pro to, aby trvaly co nejdéle.

ZDRAVÍ  PSA

20.6.2011 - Jak na klíště.
 
VideaPro.cz: Myslivecká kynologie - Nemoci psů (Klíště obecné, Ixodes ricinus)
 
 
26.10.2010. - Dnes jsme zase byly veterině na kontrole. Donesly jsme tam ve flaštičce vzorek moči. Pan doktor si to vzal hned ve dveřích, bez prohlídky Bory a poslal nás domů. A to když viděl mě, jak vypadám.
Já totiž vystřídala v marodění Boru. Od čtvrtka se živím práškama, kapkama a další si šplíchám do nosu. Z postele vylezu jen když musím.
Takže na veterinu místo v pátek jsme šly až dnes.
Odpoledne mě zavolal veterinář výsledek rozboru moči. Tak aspoň Bora je už v pořádku.
Snad už to bylo s ní to poslední a nic nás už nečeká.
 
18.10.2010. - Dnes jsme byly na další kontrole. Vzorek moči byl prý lepší, ale stejně jsme dostaly další prášky a za týden jdeme na další kontrolu.
 
5.10.2010. -  Letošní rok máme nějaký smolný. Sotva se Bora vyhrabala z jednoho, tak tu máme další.
V noci mě vzbudila jak zvracela a ráno se pořád snažila vymočit a nijak jí to nešlo. Tak jsme jely zase na veterinu a tam zjistily zánět močového měchýře. Tak znova prášky, teplo atd. Za 14 dní máme jít na kontrolu.

Krevní skupiny - ZDE

Operace a léčení Bory.

21.9.2010. - Tak a máme za sebou poslední vyšetření. Včera jsme byly na kontrolním vyšetření krve a nález je v pořádku. Máme ale doporučeno dávat vitamíny a doplňky na tvorbu krevních destiček. Už můžeme přecházet pomalu na normální stravu a pomalu zatěžovat. Ale aspoň měsíc ještě nemůžeme dělat překážky a na plno běhat.

17.9.2010. - 16 dní po operaci. Za foto díky Martině /nafoceno 11.9./.

  

 

7.9.2010. - Dnes mě přišel snímek RTG Bory - torze žaludku a sleziny.

  
  

 6.9.2010. V noci na dnešek si Bora - dietářka pochutnala na mých kuřecích řízcích, které jsem večer vytahla u ledničky na rozmrazení. Asi se jí ta dieta už zajídá a smlsla si i na syrovém, které normálně odmítá.
Dopoledne jsme byly na vytažení stehů. Už na ní bylo vidět, že je v pořádku, hrčela tam na každého psa a sestřička se k ní nemohla přiblížit. Z toho jsem byla vyvalená i já, protože nikdy taková nebyla. K doktorce se chovala normálně a dokonce se s ní mazlila.
Byly jsme pochváleny, že to pěkně srostlo a pěkně se ta jizva hojí. Má ještě dodržovat klid, což je už pomalu infarkt. Zatím chodí na vodítku, ale chtěla by už řádit.
Za 14 dní jsme pozvané na kontrolu krve, protože po transfuzi se vyskytly nějaké problémy a snad to už bude to poslední.

 31.8.2010 Dnes jsme byly na kontrolním vyšetření EKG. Aritmie odezněla, srdíčko je v pořádku.                                                                                                                                                                                                                                 30.8.2010 SLÁVA!!! Tak Bora je už doma. Dostaly jsme prášky na žaludek, antibiotika, šly koupit dietní - jehněčí - granulky. Ještě zítra jdeme na kontrolní EKG a v pondělí na vytažení stehů. Bora se hned usídlila v posteli a nevylezla. Nechaly jsme si udělat zápis o operaci do pasu a požádaly o zaslání snímku RTG. Doufám, že už se to bude jen lepšit.

29.8.2010. Zítra si jdu pro Boru. Je čilá a zdravá až na to, že přetrvává srdeční aritmie. Dopoledne, když jsem volala na veterinu, tak   mě řekli, že musí jít ještě na EKG a dále mě budou informovat. Odpoledne mě doktorka volala, že si zítra můžu Boru už odvést.Dostane antibiotika a něco na srdíčko, koupit a dodržovat dietu, 3-4 měsíce se nesmí zatěžovat, příští pondělí na vytažení stehů a asi za 10 dní na kontrolní EKG. Tak konečně už budeme doma v plném stavu a nebude mě tady nic chybět.                                                                                                                                                                                   

27.8.2010. Hned ráno v 9 hodin jsem volala na veterinu, jak se Boře po operaci daří. Dověděla jsem se, že původcem všeho byla přetočená slezina, která stáhla žaludek. Takže žaludek je v pořádku, slezina vyoperovaná. Ale že hrozí celkový kolaps organizmu následkem nefunkčnosti sleziny a potřebujeme rychle sehnat dárce krve.
Protože vím, že pes naší vedoucí MSC Barči je dárcem, jsem jí okamitě zavolala a ta mě zprostředkovala dárce z Brna. Za    to jí patří velký dík. Přihlásily se mě během půl hodinky 4 kamarádky s kterými se setkáváme na coursingu. Jako první se    mě přihlásila Katka s RR Larou a také během půl hodinky byla na veterině. A protože stačil jeden pes, tak jsme obvolaly ostatní, že jim moc děkujem, ale že v současné době nejsou potřeba. Už v 11 hodin dostala Bora transfuzi.
Ve 14 hodin jsem znovu volala na veterinu a dověděla jsem se, že transfuze pomohla, Bora celkově ožila, ale srdíčko zatím nepracuje tak jak má. Zatím je Bora v pohodě a kdyby se stav zhoršil, že mě zavolají. jinak si mám zavolat v neděli dopoledne a pokud bude stav uspokojivý, mohla by jít už začátkem týdne domů.

26.8.2010 - Slatina. Večer, jako vždy, jsme jely na noční dvanáctku do Slatiny. Po první obchůzce jsem dala Boře její dávku krmiva s tím, že   bude mít tak 2-3 hodinky odpočinku. Ale stala se chyba... Misku nechala poloprázdnou a během asi půl hodinky se nafoukla, snažila se zvracet, ale nic z ní nešlo, nervozní, hledala polohu kam a jak se umístit a hodně zatvrdlé celé břicho.
Naštěstí v noci sloužíme dva, tak jsem neváhala a jela na veterinu. Tam se potvrdilo co jsem už tušila - torze žaludku           a navíc i sleziny.
Dojely jsme tam asi kolem deváté a hned po vyšetření dostala kapačku, antibiotika a šly jsme na RTG.
Asi v jedenáct dojela veterinářka, kterou zavolali k akutnímu případu a Boru hned vzala na operaci.
Zpět do práce jsem se dostala až kolem půlnoci a čekala jak to dopadne. Asi se operace povedla bez problémů, protože    mě doktor zatím nevolal. Byli jsme domluveni, kdyby se něco nepovedlo, že mě bude hned volat. Teď už jen doufám, že čubinka bude zase v pořádku.

_________________________________________________________________________________________________
 
Klíště může ohrozit vašeho psa i babeziózou!

Babezióza je poměrně závažné onemocnění savců (psů, koček, výjimečně i člověka), které způsobuje prvok z rodu Babezia (u psů Babezia canis nebo B. gibsoni, u koček B. felis či B. cati). Tento parazit se do těla hostitele dostane společně se slinami vektora (přenašeče), tím jsou klíšťata rodu Rhipicephalus, Dermacentor a někdy i z rodu Ixodes a další. Tento prvok napadá červené krvinky, v nichž se množí a způsobuje další obtíže. V Evropě se vyskytuje převážně ve Středomoří.

Výskyt babeziózy
Původně se babezióza vyskytovala pouze v Americe. Do ostatních zemí jako je Asie, Afrika a jižní Evropa byla postupem  času zavlečena. Jedná se o druh spíše teplomilný, proto zatím u nás není nijak rozšířen. I když jeho vektor piják lužní (Dermacentor reticulatus) žije na jižní Moravě. Na Slovensku se toto onemocnění v posledních letech rozšířilo a tak není vyloučeno, že se dostane i k nám. Jeho přenašečem by se mohlo stát i naše velmi běžné klíště obecné. Zatím však není nutné se tohoto onemocnění u nás příliš obávat.

Pokud se ovšem se svým psem chystáte do zahraničí a to především do teplejších končin (Středomoří), měli byste dbát především na prevenci vůči klíšťatům a zakoupit opravdu kvalitní repelent.

Příznaky:
   horečka
    apatie
   nechutenství
     žloutenka
    krev v moči
    anémie
     pokles krevního tlaku

Onemocnění se projevuje po poměrně dlouhé inkubační době, a to po 1 - 3  týdnech od přisátí klíštěte. Z počátku jsou psi velmi apatičtí, nepřijímají potravu a mají vysoké horečky (okolo 41°C), což je způsobeno úbytkem červených krvinek. Postupně se objevuje žloutenka, její příčinou je zvýšený obsah krevního barviva mimo červené krvinky. Následuje krev v moči. Akutní případy mohou končit smrtí.

Léčba a prevence
Onemocnění je při včasné diagnóze velmi dobře léčitelné. Existuje několik druhů léčiv, z nichž některá jsou bohužel špatně snášena a tak musí být zvíře pod stálým dohledem. I po úspěšném léčení není zajištěno, že byli vyhubeni všichni parazité. Ti však většinou sami po roce zemřou. Bohužel to, že bylo zvíře nakaženo jedním druhem babézie, jej nechrání před jinými. Může však vzniknout tzv. nesterilní imunita, která spočívá v tom, že se v těle stále ještě vyskytují někteří oslabení jedinci, díky nimž není zvíře napadeno jiným druhem. Proto je třeba stále dbát na prevenci. V zemích, kde se Babezie běžně vyskytuje, se provádí očkování.